Diagnostika z ruky Su Jok

Léčivá síla Su Jok

Nahmatali jste si někdy v dlani nebo na chodidle bolestivý bod? Pokud se něco v těle pokazí, na památku nám zůstane na těle místo, které po stisknutí bolí. Je to vlastně projekce organismu na konkrétní body a dráhy na rukou a nohou.

Lidská noha a ruka jsou zmenšené mapy našeho těla. Právě z tohoto poznatku vychází korejská diagnostická a léčebná metoda Su Jok, což v překladu znamená ruka-noha. Jejím autorem je jihokorejský vědec Park Jae Woo.

Podívejte se na obrázek u článku a uvidíte mapu našeho těla na rukou a nohou.

 

Systém podobnosti – to je Su Jok

Tělo má trup a pět vystupujících částí – hlavu s krkem a čtyři končetiny. Ruka má dlaň a pět vystupujících částí – palec a čtyři prsty. Hlava směřuje na jednu stranu, končetiny na opačnou. Na dlani je palec stranou od ostatních prstů. Horní i dolní končetiny mají tři články a tři velké klouby, stejně i prsty. Hlava a krk, stejně jako palec, tvoří dvoučlánkové soustavu. Palec, podobně jako hlava, je nejaktivnější a nejvýznamnější. Nejdéle, vnitřní prsty ruky (prostředníček a prsteníček) jsou projekcí nohy, okrajové a kratší prsty (ukazováček a malíček) jsou projekcí rukou.

Podle učení Su Jok se patologické změny v našem těle promítají do příslušných bodů na končetinách. Tyto body jsou bolestivé, mají jinou teplotu, bývají na nich skvrny či bradavice. Při jejich ošetření se odesílá informace poškozenému orgánu, aby normalizoval činnost.

Body vám terapeut vyhledá diagnostickou tyčinkou, kterou tlačí na bříška prstů. Jak to funguje? Vysvětlíme si to na bříšku palce, který odpovídá hlavě. Měkká část je obličejová, oblast nehtu je záhlaví, boky posledního článku patří spánkové oblasti hlavy. Není to však tak jednoduché. Bolest ve spánkové oblasti mohou způsobovat také problémy se žlučníkem a proto je třeba stimulovat i bod na ruce, který odpovídá tomuto orgánu.

Semínka jako lék

Body se masírují – stimulují válečkem, ale také přikládáním semen rostlin, které mají bioenergetický účinek. Na články prstů se přilepují leukoplastí.

 

Velikost a typ semen závisí na „poškozeném“ orgánu, na který chceme působit. Fazole připomíná ledvinu, semeno kaliny se podobá na srdce, zrnko pepře na lidské oko. Vlašský ořech, který má tvar mozkových hemisfér, pomáhá při problémech hlavy. Kukuřicí se dává do pořádku žlučník, kaštanem játra, slinivka břišní se léčí hroznovým jadérko, plíce lněnými semínky. Pohanka se podobá páteři, kmín na tlusté střevo, rýže se používá při problémech s plícemi a jadérka z jablek při poruchách perilstatiku.